Powiązanie naszego zachowania z procesami zachodzącymi w mózgu stanowi podstawę koncepcji związanej ze stymulacją systemu taktylnego. Terapia NeuroTaktylna jest autorstwa dr Swietłany Masgutowej i była przedmiotem licznych badań naukowych. Polega na pobudzeniu receptorów skóry i przygotowaniu ich do prawidłowego odbioru bodźców. Ta metoda pracy z ciałem czerpie założenia z obszaru psychologii, integracji sensorycznej oraz neurologii.
Terapia NeuroTaktylna w Opolu – co ma na celu?
Główny cel terapii NeuroTaktylnej to spowodowanie rozwoju funkcji mózgu oraz układu nerwowego z wykorzystaniem szerokiego wachlarza technik. Pobudzenie wielu receptorów w odpowiedni sposób powoduje przygotowanie organizmu do prawidłowego odbioru bodźców sensoryczno-motorycznych ze świata zewnętrznego. W efekcie zostają uruchomione naturalne mechanizmy neuronalne, które pomagają organizmowi w regulacji stresu i mechanizmów obronnych.
Podczas terapii zostają stymulowane receptory skóry, mięśni, ścięgien i stawów poprzez delikatny masaż i ucisk odpowiednich partii ciała. Optymalizacja funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego przekłada się na poprawę rozwoju ruchowego, emocjonalnego, poznawczego i społecznego. Z powodzeniem może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Stanowi świetne uzupełnienie innych form rehabilitacji.
Terapia NeuroTaktylna w Opolu – jakie są efekty?
Systematyczne stosowanie technik terapii NeuroTaktylnej daje świetne rezultaty w postaci normalizacji percepcji dotykowej, regulacji napięcia mięśniowego oraz integracji sensorycznej. Do możliwych do uzyskania efektów należy również poprawa świadomości kinestetycznej oraz regulacji stanów stresowych. Terapia zmniejsza odczuwany stres, także ten o charakterze chronicznym, dlatego jest z wielkim powodzeniem stosowana u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Co więcej, techniki z zakresu terapii NeuroTaktylnej doskonale aktywizują procesy samoświadomości – poczucie granic własnego ciała, koordynacji ruchowej, więzi i bezpiecznego przywiązania. Wspomagają również radzenie sobie z ciągłym niezaspokojeniem potrzeb, niestabilnością emocjonalną oraz depresją i gniewem. Pośrednio regulują działanie układu hormonalnego, podnosząc odporność immunologiczną organizmu, a także wspomagają pracę układu limfatycznego, zapewniając jego drenaż.
Terapia NeuroTaktylna w Opolu – dla kogo?
Bardzo duże korzyści z terapii NeuroTaktylnej odniosą szczególnie osoby z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, zaburzeniami mowy oraz trudnościami w nauce. Terapia będzie skuteczna także w przypadku osób odczuwających lęki i fobie oraz z nadpobudliwością ruchową. Warto rozważyć skorzystanie z terapii NeuroTaktylnej także w przypadku wystąpienia opóźnienia w rozwoju intelektualnym. Wskazaniem do podjęcia terapii jest również niewłaściwe napięcie mięśniowe, zaburzenia świadomości ciała oraz nadwrażliwość lub niedowrażliwość na dotyk.
Jak widać, terapia NeuroTaktylna niesie ze sobą bardzo dużo korzyści, dlatego jest często stosowana w terapii pedagogicznej i fizjoterapeutycznej. Jeżeli któraś z opisanych trudności towarzyszy Tobie lub Twojemu dziecku, zapisz się na konsultację z fizjoterapeutą w Opolu już dziś.
Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na nasz wywiad z Panią Elżbietą Cieplińską z Instytut Neurorozwoju i Sportu o Terapii Neurotaktylnej. -> WYWIAD
Klauzula informacyjna i Cookies | Projekt i wykonanie Perfect 3D Studio