Kiedy udać się do logopedy?
Logopeda jest terapeutą nie tylko zajmującym się wadami wymowy, lecz także innymi barierami w komunikacji z ludźmi rzutującymi na rozwój społeczny, intelektualny oraz emocjonalny. Współpraca z tym specjalistą odgrywa często niebagatelną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci. Dowiedz się, w jakich sytuacjach może pomóc terapia w naszym gabinecie w Opolu.
Komu pomaga logopeda w Opolu?
Pomocy logopedy dziecko może już wymagać niedługo po urodzeniu, kiedy to nie występuje fizjologiczny odruch ssania. Są sytuacje, kiedy niedługo po przyjściu na świat dziecko przejawia trudności w karmieniu. Już wtedy warto skonsultować się z logopedą, który pomoże zdiagnozować problem i ustalić plan działania. Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń na wczesnym etapie życia może wpłynąć lepszą jakość karmienia, co także będzie miało odzwierciedlenie w ogólnej kondycji dziecka (jak i rodzica)
Logopeda pracuje także z dziećmi z problemami ze słuchem – osoby, które od urodzenia nie słyszały lub słyszały w małym stopniu, nie posiadają odpowiednich połączeń w mózgu interpretujących dźwięki. Po założeniu implantu, dziecko musi nauczyć się rozpoznawać mowę – niezbędna wtedy okazuje się współpraca z logopedą.
Do gabinetu logopedy zgłaszają się także osoby z nieprawidłowościami natury neurologicznej, jak Mózgowe Porażenie Dziecięce, zespół Downa, zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD), a także dorośli po wypadkach lub udarach. Odpowiednią pomoc uzyskują także osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, z którymi praca polega na nauce mowy i rozumieniu jej wartości.
Kiedy odwiedzić logopedę w Opolu?
Nie można zakładać, że dziecko wyrośnie z wady wymowy – należy jak najwcześniej wdrożyć leczenie. Na terapię logopedyczną powinny zgłosić się osoby w następujących sytuacjach:
- kiedy pojawią się zmiany anatomiczne w obrębie aparatu mowy, jak nieprawidłowa budowa języka, anomalie zębowe, wady zgryzu,
- kiedy występuje podejrzenie upośledzenia słuchu,
- gdy wymowa dziecka nie mieści się w normie dla danego wieku,
- po narodzinach dziecka – kontrolnie z noworodkami, aby sprawdzić, czy dziecko odpowiednio połyka, ssie, oddycha,
- kiedy dziecko nie rozumie wydawanych do niego poleceń.
Kiedy pojawią się efekty terapii logopedycznej?
Spotkania z logopedą rozpoczynają się od poznania pacjenta oraz od zdiagnozowania przyczyn problemu. Efekty terapii uzależnione są od rodzaju wady, czasu, w którym doszło do rozpoczęcia terapii, jak również od zaangażowania pacjenta i jego rodziców. Bardzo ważną rolę odgrywa właśnie współpraca z nimi, ponieważ ćwiczenia zalecone przez logopedę, muszą być kontynuowane w domowym zaciszu. Dużą rolę w powodzeniu terapii odgrywają również używane narzędzia i pomoce, a także indywidualny plan terapii. Powinien być dostosowany do wieku pacjenta, rodzaju zaburzenia oraz jego potrzeb.
Jeżeli u Twojego dziecka lub innego bliskiego występują trudności z mową, umów się na konsultację z naszym logopedą, który profesjonalnie zdiagnozuje problem i zaproponuje zindywidualizowany program terapii. Wszystkie informacje znajdziesz na naszej stronie internetowej: CLiRO
Klauzula informacyjna i Cookies | Projekt i wykonanie Perfect 3D Studio