Możliwość odbierania bodźców płynących z otoczenia, przetwarzania ich oraz nadawanie im znaczenia, możliwe jest dzięki Integracji Sensorycznej (SI). Człowiek poznaje świat poprzez zmysły – odbiera smak potraw, dźwięki z otoczenia, spostrzega barwy i kształty, odczuwa dotyk, swoje ciało i czuje zapachy. Jeżeli jednak to odbieranie bodźców zostaje zakłócone, dochodzi do zaburzeń procesów integracji sensorycznej.
Poprawne odbieranie i przetwarzanie informacji z zewnątrz sprawia, że świat jest bezpiecznym i przyjaznym miejscem. Dzięki temu można adekwatnie ocenić sytuację, w jakiej się znajdujemy i w odpowiedni sposób na nią zareagować. Samo kształtowanie się integracji sensorycznej zaczyna się w okresie płodowym, najintensywniej przebiegając w pierwszych trzech latach życia dziecka. Proces ten trwa do około 7. roku życia. Co więcej, procesy te odbywają się całkowicie poza naszą świadomością.
Zaburzenia procesów integracji sensorycznej
Zdarza się, że rozwój integracji sensorycznej nie przebiega w prawidłowy sposób, sprawiając, że dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu dziecka. Taki stan rzecz może być również efektem uszkodzeń narządów zmysłów i występować np. u osób z niedowidzeniem lub niedosłuchem. Każdy rodzic powinien obserwować swoje dziecko, aby w razie problemu szybko wdrożyć terapię. Co w takim razie powinno wywołać niepokój?
Pierwszym zwiastunem zaburzeń integracji sensorycznej jest zbytnia wrażliwość na bodźce, mająca swój wyraz np. w reagowaniu płaczem na hałasy, a także niedostateczna wrażliwość na bodźce, wyrażająca się np. w braku reakcji na dotyk lub zimno. Innym objawem zaburzonej integracji sensorycznej może być opóźniony rozwój mowy, brak koordynacji wzrokowo – ruchowej, problemy z utrzymaniem równowagi, nadaktywność lub problemy z koncentracją. Uwagę rodzica powinna wzbudzić niechęć pociechy do tego, aby opiekun czesał jej włosy lub ją ubierał. Niepokojący może być również problem z wykonywaniem czynności samoobsługowych przez dziecko, jak np. zawiązywanie butów czy mycie zębów.
Terapia integracji sensorycznej
Obserwując swoje dziecko i zauważając niepokojące zachowanie, nie warto zwlekać ze zgłoszeniem się do psychologa. Wcześniejsze zdiagnozowanie nieprawidłowości w rozwoju układu nerwowego i wdrożenie terapii na wczesnym etapie, daje większe szanse na poprawę funkcjonowania dziecka i uzupełnienie deficytów.
Z trudnościami wynikającymi z zaburzeń integracji sensorycznej maluch przychodzi na świat i bez wdrożenia odpowiedniej terapii one samoistnie nie miną. Terapia integracji sensorycznej to indywidualnie dobrane ćwiczenia, które są odpowiednie do zdiagnozowanego problemu, kondycji psychicznej i zasobów dziecka. Terapeuta sugeruje również wykonywanie ćwiczeń w domu. Jeżeli jesteś z Opola lub okolic i zachowanie Twojego dziecka budzi Twoje wątpliwości, nie zwlekaj ze skontaktowaniem się z naszą poradnią. Być może konsultacja z psychologiem dziecięcym pozwoli odetchnąć z ulgą lub stanie się wstępem do diagnozowania dziecka.
Skontaktuj się z nami: 508106321
Klauzula informacyjna i Cookies | Projekt i wykonanie Perfect 3D Studio