Każdy rodzic troszczy się o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Odpowiednie żywienie, badania profilaktyczne, czy pielęgnacja są istotne, jednak nie mniej ważny jest jego rozwój ruchowy. Z tego powodu warto udać się do fizjoterapeuty dziecięcego, aby ocenił, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, czy jest on harmonijny i czy jakość wykonywanych ruchów jest prawidłowa. Czasem nawet niewielkie zmiany w codziennej pielęgnacji maluszka mogą zapobiec powstaniu zaburzeń napięcia mięśniowego lub asymetrii ułożeniowych. Pomoc tego specjalisty ma więc często charakter profilaktyczny i poprzez zwrócenie uwagi rodzicom na szczegóły, zapobiega powstawaniu wad w przyszłości.
Kiedy konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego?
Drogi Rodzicu- jeżeli zauważyłeś któreś z niżej wymienionych objawów u swojej pociechy zapraszamy na konsultację do naszego fizjoterapeuty, który postara się udzielić wskazówek co do dalszego postępowania.
Niepokojące symptomy to:
- U dzieci do 3. miesiąca życia: wyginanie ciała w literę C, odgięcie lub asymetria ustawienia głowy, pchanie głowa w podłoże, nie dający się niczym ukoić płacz , niechęć do leżenia na brzuszku.
- U dzieci między 3. a 6. miesiącem życia: nieunoszenie główki podczas leżenia na brzuchu, nieunoszenie nóg podczas leżenia na plecach, słaba stabilność głowy podczas noszenia przez opiekuna,
- U dzieci między 6. a 10. miesiącem życia: brak rozwoju rotacji (dzidziuś nie obraca się z pleców na brzuch i odwrotnie),brak chęci do czworakowania lub pełzania, wykonywanie danych czynności tylko na jedną stronę, nieosiąganie samodzielnie poz. siedzącej (bliżej 10 m-ca), brak stabilnego siadu( bliżej 10 m-ca)
- Między10. a 12 miesiącem życia to brak podejmowania prób pionizacji- do klęku obunóż, potem jednonóż i wstawania z podparciem. Wykonywanie tych czynnoście na jedną ,zawsze ta samą stronę.
- Rodziców dzieci po 16. miesiąca życia zaniepokoić powinien brak umiejętności samodzielnego chodzenia.
U dzieci starszych fizjoterapeuta pomaga ocenić wzorzec postawy dziecka, a także jego napięcie mięśniowe i w razie konieczności wdraża odpowiednią terapię. Fizjoterapia ma zastosowanie w takich przypadkach jak:
-boczne skrzywienia kręgosłupa
-plecy okrągłe bądź płaskie
-wady klatki piersiowej
-asymetria miednicy
-wady stóp (płaskostopie, koślawość lub szpotawość stóp, stopa wydrążona)
-kolana koślawe, szpotawe
Prawidłowo dobrane ćwiczenia i techniki pracy pozwalają w efekcie przywrócić właściwą ruchomość danych stawów, zwiększyć wydolność mięśniową oraz siłę, wspomóc utrzymanie prawidłowej koordynacji i zwiększyć wydolność oddechową dziecka.
Jak wygląda fizjoterapia dziecięca?
Fizjoterapia dziecięca w naszej poradni w Opolu obejmuje terapię mięśniowo – powięziową, stanowiącą nowoczesną metodę pracy z ciałem. W terapii sięga się również po terapię manualną, która wykorzystuje cały wachlarz chwytów, technik i pozycji ułożenia ciała. Fizjoterapeuta dziecięcy stosuje również rehabilitację funkcjonalną bazującą na konkretnych zadaniach ruchowych, pozwalającą ponownie nauczyć się utraconych zdolności ruchowych. Jedną z technik terapii jest także PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) dedykowana schorzeniom neurologicznym, szczególnie mózgowemu porażeniu dziecięcemu.
Im wcześniej zostanie rozpoczęta terapia, tym większe efekty jesteśmy w stanie osiągnąć. Jeżeli którekolwiek z opisanych objawów zauważasz u swojego dziecka lub chcesz upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo, zgłoś się do CLiRO. Nasz fizjoterapeuta dziecięcy zbada małego pacjenta, oceni jego rozwój i w razie potrzeby zaproponuje plan terapii. Jeżeli jesteś z Opola lub z okolic, zadzwoń do nas już teraz 508106321
Klauzula informacyjna i Cookies | Projekt i wykonanie Perfect 3D Studio