Terapia z wykorzystaniem elektrod generujących prąd jest powszechnie wykorzystywaną metodą pozwalająca powrócić do zdrowia. Elektrostymulacja stanowi bardzo często uzupełnienie fizjoterapii, pomagając osiągnąć zaskakujące efekty. Sprawdź, jak wygląda taki zabieg i co można dzięki niemu osiągnąć.
Jak przebiega elektroterapia?
Do wykonania elektrostymulacji posługuje się specjalnym aparatem, który emituje pulsacyjny prąd o niskiej lub średniej częstotliwości. Wychodzące z niego elektrody umieszcza się na skórze w punktach motorycznych nerwu – tam, gdzie nerw znajduje się najbliżej skóry oraz w punktach motorycznych mięśnia – tam, gdzie nerw wnika do mięśnia. Na oczyszczoną i zdezynfekowaną skórę przykleja się albo umieszcza przy pomocy pasków elektrody. Przekazywane przez nie impulsy elektryczne działają na odpowiednią tkankę poprzez generowanie skurczu. Efekt, jaki zostanie osiągnięty, zależy od miejsca, w którym są umieszczone elektrody oraz od częstotliwości prądu.
Co daje elektroterapia?
Metoda elektroterapii pobudza wymianę metaboliczną, poprawia krążenie i udrażnia naczynia limfatyczne. Przyczynia się do uwolnienia szkodliwych produktów przemiany materii oraz zniwelowania stwardnień w tkance podskórnej. W rezultacie dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego, powrotu lub utrzymania zakresu ruchomości oraz zwiększenia miejscowego krążenia krwi. Po zabiegu elektrostymulacji odczuwane jest mniejsze napięcie mięśniowe oraz zniwelowane zostaje ryzyko zakrzepicy żylnej.
Szereg drogocennych właściwości elektrostymulacji sprawia, że metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w rehabilitacji, ale także przez sportowców i w obszarze kosmetologii. W tym ostatnim przypadku zabieg docenia się za działanie ujędrniające, antycellulitowe i modelowanie sylwetki. Po zabiegu skóra jest dotleniona i wzbogacona w kolagen oraz elastynę.
Elektrostymulacja TENS i EMS
Elektrostymulacja może być przeprowadzona metodą TENS lub EMS. Pierwsza z nich ma zastosowanie w leczeniu bólu oraz u osób z zanikami mięśniowymi wywołanymi odnerwieniem lub unieruchomieniem. W przypadku elektrostymulacji EMS na zadowalające efekty można liczyć u osób z obniżonym napięciem mięśniowym, osłabieniem mięśni i po operacjach.
Jakie są przeciwwskazania do elektrostymulacji?
Mimo wielu korzyści płynących z treningu elektrostymulacji, zabieg nie jest dostępny dla wszystkich. Powinny zrezygnować z niego kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby serca, stany zapalne skóry oraz żylaki. Do przeciwskazań zalicza się również epilepsję, spastyczne porażenia mięśni oraz obecność guzków i nowotworów niewiadomego pochodzenia.
Doskwiera Ci ból, zależy Ci na przyspieszeniu okresu rekonwalescencji po operacji lub usprawnieniu pracy swoich mięśni? Skontaktuj się z naszym fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednią terapię. Jeżeli w trakcie konsultacji uzna, że uda się zwiększyć efekty fizjoterapii przez wdrożenie zabiegów fizykoterapii – zaproponuje konkretną terapię. Nasza poradnia w Opolu czeka na Ciebie.
Klauzula informacyjna i Cookies | Projekt i wykonanie Perfect 3D Studio